Малтретирање преко интернета се дешава кад једна или више особа користе интернет, имејл, онлајн игрице, поруке на мобилном телефону, статусе или коментаре на друштвеним мрежама (фејсбук, инстаграм, твитер…) како би некога понизили, омаловажили, уплашили, вријеђали, задиркивали и слично.

Уколико те неко малтретира на друштвеним мрежама или ти шаље поруке које те узнемиравају и у којима су написане ружне ствари о теби, важно је да о томе са неким причаш. Постоје начини како можеш да се заштитиш.

ЗАШТО НЕКЕ ОСОБЕ МАЛТРЕТИРАЈУ ДРУГЕ ПУТЕМ ИНТЕРНЕТА?

Веома је тешко одговорити на питање зашто неко почне да малтретира другу особу, било да се малтретирање догађа у реалности, било да се ради о интернету. Некад особа која малтретира другу особу нема намјеру да је повриједи и то чине из незнања, вјерујући да задиркивање или провоцирање некога неће ту особу повриједити. Некада се особа осјећа лоше у себи јер има својих проблема и мисли да ће јој бити лакше уколико повриједи другу особу и уколико се и та друга особе лоше осјећа. Некада је особа која малтретира жељна пажње и не зна да ту пажњу задобије на неки добар начин, те онда поврјеђује и омаловажава друге вјерујући да ће тако стећи популарност и да ће се осјећати боље.

Колико год да се неко осјећа непријатно због проблема које има, то никада није оправдање да малтретира некога другог. Уколико има проблема, особа која малтретира друге може, и било би добро да потражи помоћ како би се осјећала боље. Малтретирање других је увијек погрешно.

Понекад особа бира да вријеђа, омаловажава, понижава, застрашује или да срамоти друге особе путем интернета или мобилног телефона, јер се осјећа сигурније на овај начин. Понекад је лакше оној особи која малтретира другу особу, да је малтретира путем интернета или порука на мобилном телефону јер не може да види колико то боли ту другу особу и онда лакше оправдава своје насилничко понашање. Слање порука и дописивање се може одвијати толико брзо да особа не промисли довољно о својим ријечима и не размисли колико су ријечи које пише уврједљиве и непријатне за другу особу.

НЕКО ТЕ МАЛТРЕТИРА ПУТЕМ МОБИЛНОГ ТЕЛЕФОНА, ШТА ДА РАДИШ?

Покушај да урадиш сљедеће ствари:

  • Не одговарај на поруке које имају неугодан и уврједљив садржај!
  • Сачувај све такве поруке које добијеш и покажи их некој одраслој особи у коју имаш повјерења
  • Немој да одговараш на позиве који не приказују број позиваоца (скривене бројеве)
  • Немој да одговараш на позиве са броја који ти је непознат
  • Уколико се малтретирање настави и ти не знаш ко је особа која те малтретира, можеш да промијениш број телефона и да нови број даш само најближим пријатељима
  • Обавезно подијели проблем са неким и објасни то што ти се догађа. Немој да покушаваш да самостално ријешиш ту ситуацију и да то задржаваш за себе. Реци одраслој особи којој вјерујеш, родитељу, баки, дједу, стрицу, учитељу, разредном старјешини или било коме у кога имаш поверења. Сам разговор може да помогне, а и та особа може да ти помогне да заједно нађете начин како да се заштитиш и шта тачно да урадиш у ситуацији у којој се налазиш
  • Можеш да пријавиш полицији то што ти се догађа, а можеш то да пријавиш и преко Плавог телефона

КАКО ДА СПРИЈЕЧИШ ДА ТЕ НЕКО МАЛТРЕТИРА НА СОЦИЈАЛНИМ МРЕЖАМА?

Социјалне мреже омогућавају неке сјајне ствари као на примјер да се повежеш са другима, да дијелиш садржај са другим особама који нису у твом граду или држави и слично. Неки људи, нажалост, користе ове мреже како би малтретирали друге.

Постављање сигурног профила је веома важан дио друштвеног умрежавања. Важно је поставити профил тако да имаш што већу контролу над својим профилом и да знаш ко ће видјети садржај који објављујеш. Запамти да имаш право да блокираш било кога ко те малтретира и да пријавиш уврједљив садржај тој друштвеној мрежи како би се такав садржај уклонио.

КАКО СЕ МОЖЕШ ОСЈЕЋАТИ КАД ТЕ НЕКО МАЛТРЕТИРА ПРЕКО ИНТЕРНЕТА?

Малтретирање на интернету може бити веома озбиљан облик малтретирања. Уколико те неко малтретира можеш се осјећати уплашено, узрујано, збуњено или чак имати доживљај као да су сви против тебе.
Проблем код ове врсте малтретирања је што можеш имати доживаљај да немаш контролу над тим када ће и шта ће тај неко објавити, и што тај садржај може да види пуно људи. То може некад бити и застрашујуће. Она особа која малтретира може да поставља коментаре или да пише са лажног профила, да сакрије своју ИП адресу и да користи посебан број мобилног само у сврху малтретирања. Можеш имати доживљај и да је читава група окренута против тебе.

Нико нема право да чини такве ствари и да те малтретира на овај начин!

Ако те неко малтретира на интернету или путем мобилног телефона стварно је јако важно да разговараш са неком одраслом особом којој вјерујеш. То може бити члан породице, учитељ, пријатељ или савјетник Плавог телефона. Постоје начини да се малтретирање заустави и разговор са неким је често први корак у добијању помоћи.
Неки људи који су малтретирани почну да раде ствари које иначе не би радили, како би се изборили са болним емоцијама или како би побјегли од болних емоција. Неки чак и себе повријеђују или се изолују и пате у самоћи.

Важно је да знаш да постоје особе које ти могу помоћи и да је врло важно да са неким причаш о свему томе што ти се догађа. С правом подршком, ствари могу бити боље.
Увијек можеш бесплатно да позовеш Плави телефон на 080 05 03 05 или да нам пишеш анонимно путем имејла.

ШТА ДА РАДИШ УКОЛИКО ИЗГУБИШ САМОПОУЗДАЊЕ ЈЕР ТЕ ЈЕ НЕКО МАЛТРЕТИРАО НА ИНТЕРНЕТУ?

Малтретирање боли. Уколико се више људи укључи у малтретирање, то може бити снажан ударац за свачије самопоуздање. Твоје сампоуздање је нешто на чему можеш да радиш. Некада није лако, али можеш да урадиш неке ствари за себе које би ти помогле да ојачаш своје самопоуздање упркос томе што неки људи пишу или говоре ти ружне ствари.

Шта можеш да урадиш за себе?

1. Причај са неким о томе што ти се догађа!

Некада можда не дјелује да разговор може да помогне, али често помогне. Може да буде олакшавајуће када искажеш све оно што те боли и мучи. Најбоље је уколико можеш да некоме испричаш све, да “пустиш да из тебе изађе” све о чему размишљаш и како се осјећаш. Пажљиво одабери коме ћеш испричати о свему томе. Нека то буде особа која ће те сигурно саслушати и у чијој се близини осјећаш пријатно. У разговору ти може помоћи и то што ћеш сагледати ситуацију из другог угла. Можеш позвати и Плави телефон.

2. Није твоја кривица!

Можеш помислити да радиш нешто лоше због чега заслужујеш малтретирање. То није истина! Особе малтретирају друге најчешће јер:

  • осјећају љубомору
  • желе да сакрију нешто лоше што се дешава у њиховом животу
  • желе да сакрију да се они осјећају лоше и да имају лоше мишљење о себи
  • мисле да ће тако постати популарни и да ће се онда осјећати боље

Важно је да знаш да уколико неко пише ружне ствари о теби на интернету да то говори мого више о тој особи него о теби. То говори о ружној особини особе која то пише, а не о теби. Малтретирање није твоја кривица! Нико не заслужује да га неко други малтретира.

3. Искористи своју љутњу на позитиван начин.

Уколико те неко малтретира на интернету, потпуно је нормално ако се осјећаш љутито. Љутња може да спријечи да се осјећаш поражено.
Љутња није исто што и агресија. То што осјећаш љутњу не значи да ћеш написати некоме нешто ружно или да ћеш урадити нешто што ће ту особу повриједити. Уколико урадиш нешто такво, онда љутња постаје проблем. Покушај да осјетиш своју љутњу и да је искажеш на неки начин који ће ти омогућити да је више разумијеш. Можеш да црташ када се осјећаш љутито или да пишеш о томе у свом дневнику. Можеш да откриваш које ти ствари помажу да се осјећаш боље. То може бити трчање, плакање након којег изађеш из куће и прошеташ пса уколико га имаш, може бити дружење са другарима. Искористи енергију љутње да урадиш нешто добро за себе.
У исто вријеме, одлична је тактика да не исказујеш свој бијес на интернету. Покушај да се не види да те је узнемирило то што је написано на интернету. То можеш да учиниш и да у исто вријеме прихватиш своју љутњу. На тај начин особа која те малтретира неће имати задовољство тога што те је узнемирила и ти ћеш почети да осјећаш да имаш више контроле над тим како ћеш реаговати.

4. Помози себи да се осјећаш боље.

Свако може доживјети малтретирање. Некада можеш помислити да је то твоја кривица, али истина је да није. Важно је да онда када те неко малтретира ти себе заштитиш и да не поврјеђујеш себе додатно осјећањем кривице.
Покушај да размишљаш о негативности друге особе као о врелом кромпиру. Ако неко на тебе баци ружне ствари, ријечи… потруди се да их не ухватиш и не задржиш. Мисли о тим ружним ријечима као о врелом кромпиру који ћеш одмах бацити из руке ако ти га неко да. То можеш да урадиш тако што ћеш записивати своје мисли, сликати, цртати, изаћи напоље, урадити неке вјежбе и слично. Важно је да нађеш начин да те непријатне мисли не заокупирају и не преплаве.

Добар начин да се ријешиш непријатности је да напишеш на папиру “Кад се наљутим, то изгледа овако…” и да онда нацрташ како себе видиш у том тренутку, и након тога цртеж можеш да склониш негдје, можеш да га поцјепаш и да склањањем цртежа отпустиш и своју љутњу.
Можеш да узмеш папир и да завршаваш ову реченицу ”Осјећам се… јер…” и допуњавањем пишеш те реченице докле год можеш и колико год реченица треба да напишеш све што осјећаш. Након тога згужвај папир и баци га или га негдје склони. Овако можеш да научиш да контролишеш утицај ружних ријечи које ти неко упути и да се ријешиш негативног утицаја које те ружне ријечи могу имати на тебе – тако да, уради оно што мислиш да је најбоље за тебе да то постигнеш.

УЧЕСТВОВАЊЕ У МАЛТРЕТИРАЊУ НЕКОГА НА ИНТЕРНЕТУ. ШТА ДА УРАДИШ ДА ТО ИСПРАВИШ?

Први корак је да схватиш да учествујеш у малтретирању некога. Сви људи праве грешке и то не значи да си лоша особа.

  • Потражи савјет – Реци некоме коме вјерујеш нпр. родитељу, наставнику, неком од рођака и питај их за савјет. Можда ће ти рећи шта можеш да урадиш да поправиш ствари.
  • Обриши све ружне поруке о некоме.
  • Заузми став – Разговарај са другима који су укључени у малтретирање и подстакни их да и они прекину са малтретирањем. Некада је потребна само једна особа да би направила велику промјену. То можеш бити ти.
  • Извини се особи која је малтретирана од стране тебе и понуди јој подршку. То може да значи много тој особи и тај гест је веома важан.
  • Извуци поуку – Понекад радимо ствари о којима прво не размислимо довољно, али је важно да научиш из ове ситуације како можеш боље и да то примјениш у будућности.