Сексом се назива сполни однос између партнера са циљем репродукције и сексуалног задовољства. Секс и све теме везане за њега су и даље често табу теме у нашем друштву. Секс је схваћен као однос између двоје људи који су на то пристали властитом вољом и жељом.

КАДА ПОЧЕТИ?

Све чешће се поставља питање када почети? Колико год неко мислио да има тачан одговор на ово питање, у заблуди је. Најчешће се као услов посматрају године, али твоје године не морају да буду главни предуслов за ступање у сексуалне односе јер се свака особа развија другачије, и психички и физички. Некада се та граница односила на 18 година и стицање пунољетства када и законски преузимаш одговорност за своје поступке и одлуке, јер сваки сексуални однос захтјева велику дозу одговорности. Такође се сматрало да се до 18. године млада особа развије довољно да би физички могла да ступи у сексуалне односе, а да то касније нема посљедице на репродуктивне органе и опште здравствено стање. Међутим, данас када постоје детаљније информације о сазријевању репродуктивних органа границе су се промјениле.

Када ћеш почети са сексуалним односима зависи само од тебе и твоје психичке и физичке спремности за сексуални однос. Напомена: У сексуални однос дјевојчице не би требало да ступе прије прве менструације.

ДА ЛИ ДА О СЕКСУ РАЗГОВАРАМ СА НЕКИМ ИЗ СВОЈЕ ОКОЛИНЕ?

Већ при јављању прве жеље за сексом би било добро да поразговараш са својим родитељима или старатељима, или са неком одраслом особом од повјерења.

Често смо пуни предрасуда према нашим најближима, сматрамо да нас неће разумјети, да ће нас осудити, међутим већина родитеља ће отворено и спремно са својим дјететом разговарати на ову тему. У разговору са одраслом особом можеш сазнати информације како да заштитиш себе и свог партнера или партнерку те добити одговоре на питања која те занимају, а немаш начин да дођеш до њих. Ако ипак не можеш о томе да разговараш са родитељима или неком блиском, одраслом особом, можеш да позовеш Плави телефон и да питаш све оно што те занима.

 ТИ ОДЛУЧУЈЕШ!

Двоје младих могу бити у емотивној вези која не укључује никакве сексуалне односе. У данашњем времену, млади који нису упражњавали сексуалне односе, често могу бити предмет исмијавања у друштву, што понекад може да изазове одређену несигурност и аверзију према самом сексу. Међутим, иако те друштво у неку руку “притишће” не би требало да имаш сексуалне односе само због притиска вршњака, јер то је само твоје тијело, твоја одлука и твој живот и ти одлучујеш када ћеш урадити нешто, те је врло битно да стојиш иза своје одлуке.

Сексуални чин треба да је договор између особа које то желе. Разговарај са партнером или партнерком о томе, саслушај и уважи оно шта ти има за рећи. Слушање туђих емоција и потреба, важан су дио здраве сексуалне везе. Оно што би требало да ти буде једна од водиља, ако први пут ступаш у сексуални однос, је твој осјећај спремности да то учиниш баш са том конкретном особом, а не жеља да се тој особи допаднеш и на тај начин задобијеш њену “љубав” (наклоност). Са својим партнером или партнерком разговарај о томе како замишљаш како ће сам секс изгледати, о страховањима, очекивањима која имаш, а након самог чина разговарајте како је било, како сте се осјећали и физички и психички. Разговор често дјелује ослобађајуће. Добро је да подијелите, уколико то заиста желите, сваку емоцију коју сте осјетили приликом сексуалног односа и да разговарате о властитим жељама, потребама и склоностима, јер таквим разговорима учвршћујете ваш однос и доприносите квалитетнијим и угоднијим сексуалним односима.

 У РЕДУ ЈЕ ДА КАЖЕШ НЕ

Уколико у неком тренутку осјетиш да не желиш да то урадиш, сасвим је у реду да кажеш СТОП.
Имаш увијек право рећи НЕ, па макар то било у тренутку потпуног сексуалног заноса.
Секс треба да је добровољан и да су обе стране пристале на њега. На тај начин секс ће заиста бити нешто у чему би требало да уживају оба партнера.

 ЧЕСТО РАЗМИШЉАШ О СЕКСУ?

Нормално је да имаш сексуалне мисли и осећања, поготово током пубертета и тинејџерског доба када твоје тијело пролази кроз различите промјене. Може бити збуњујуће и чудно на почетку, али свакако није нешто необично и неуобичајено. Твоји осјећаји ће се умирити након неког времена кад се твоје тијело навикне на промјене. Више о овој теми можеш да сазнаш на страницама Пубертет код дјевојчица и Пубертет код дјечака.

 ИМАШ СТРАХ ОД СТУПАЊА У СЕКСУАЛНИ ОДНОС?

Сасвим је нормално бринути се кад је први сексуални однос у питању, јер то заиста јесте велики корак који требаш да направиш. Важно је чврсто стајати иза донесене одлуке, каква год она била. Уколико осјећаш несигурност у вези са тим да ли желиш да имаш секс или не са неким и ако се осјећаш непријатно у вези са тим да ступиш у сексуални однос, онда то вјероватно значи да није право вријеме за тебе. Ево неких погрешних разлога за ступање у сексуални однос:

  • Мислиш да ће ти помоћи да се осјећаш одрасло
  • Твоје друштво се хвали са тим да су већ имали сексуални однос, а ти не желиш да будеш изузетак
  • Брине те шта ће се догодити ако одбијеш
  • Неко врши притисак на тебе да то урадиш
  • Само желиш некога да те воли

 ШТА ЈЕ ТО КОНТРАЦЕПЦИЈА И ДА ЛИ БИ ТРЕБАЛО ДА ЈЕ КОРИСТИМ?

Контрацепција се користи за описивање различитих начина спрјечавања трудноће или сполно преносивих инфекција. Контрацепцију или заштиту треба користити чак и кад оба партнера по први пут ступају у сексуалне односе. Употреба кондома ће поред тога спријечити пријенос неких инфекција као што је хламидија, гонореја, сифилис и ХИВ вируса који води оболијевању од СИДЕ.

Постоје различите врсте заштите. Неке те штите само од затрудњивања, а неке и од сполно преносивих болести. Неке од врста заштите су: контрацептивне таблете, кондоми, пилула за “дан послије”. Више о самим врстама заштите и начинима како се користе можеш да прочиташ на страници Контрацепција. Ако имаш било какве недоумице у вези са набављањем контрацепције или начином употребе можеш нас позвати на број 080 05 03 05 или нам послати мејл.