ЕМОЦИОНАЛНО ЗЛОСТАВЉАЊЕ
Ако те неко константно понижава, вријеђа, виче на тебе, подцјењује, вербално напада, окривљује или чини тако да се осјећаш веома непријатно, ради се о емоционалном злостављању. То је погрешно, чак и ако ти то неко не чини намјерно. Може те изложити стресу, створити осјећај страха и узнемирености.
ШТА ЈЕ ЕМОЦИОНАЛНО ЗЛОСТАВЉАЊЕ?
Емоционално злостављање се дешава када се нека особа редовно односи ружно према теби. То може бити неко кога ти волиш, неко ко се брине о теби или неко са киме често проводиш вријеме. Можда ћеш се наћи у ситуацији у којој бринеш да ли ћеш успјети да задовољиш све потребе или захтјеве те особе, као и то да ту особу што дуже задржиш у добром расположењу.
Емоционално злостављање је кад те неко:
- назива разним погрдним именима, константно галами на тебе
- понижава те или ти каже како ниси довољно добра особа
- игнорише те или те искључује из разних активности
- каже ти нешто или уради нешто због чега се осјећаш непријатно
- одгурује те од себе или чини тако да се не осјећаш дијелом своје породице
- покушава те контролисати или врши притисак на тебе
- третира те другачије од твојих сестара или браће
- доводи те у незгодне и опасне ситуације
- понаша се агресивно и насилно према другим члановима твоје породице, а тебе тјера да свједочиш томе
- не дозвољава ти да имаш пријатеље.
ШТА МОЖЕШ ДА УРАДИШ АКО ТЕ НЕКО ЕМОЦИОНАЛНО ЗЛОСТАВЉА?
Можеш да кажеш некоме
Ако неко врши емоционално насиље над тобом, могло би ти помоћи да кажеш некоме шта ти се дешава. Ако имаш неку одраслу особу од повјерења можеш да се њој обратиш. Можеш да назовеш Плави телефон на 080 05 03 05. Нама је стало до тебе и желимо да те саслушамо и помогнемо ти да пребродиш ситуацију у којој се налазиш.
Можеш да напишеш писмо
Ако ти је тешко да причаш о томе, можеш да напишеш писмо одраслој особи којој вјерујеш и да јој напишеш шта је то што проживљаваш и како се осјећаш и да јој даш писмо. Можеш и у писму да тражиш да ти одговори на исти начин, ако ти је у том моменту тај начин прихватљивији. Можеш и да напишеш имејл Плавом телефону.
Можеш да водиш „дневник“ о насиљу
Можеш да водиш „дневник“, снимајући или записујући шта и када се догодило и онда да то покажеш одраслој особи којој вјерујеш. Особа која врши насиље може да буде пријатељ, родитељ, члан породице, наставник или неко други.
Можеш да контактираш Центар за социјални рад
Центар за социјални рад је институција задужена за помоћ особама које се налазе у мање и више тешким животним ситуацијама као што је насиље, сиромаштво, болест, развод, губитак родитеља и слично. Особе које раде у Центру за социјални рад могу помоћи да се нека особа одвоји од насилне особе са којом је до тада живјела, да пружа новчану и сличну помоћ, да помажу приликом развода, да саслушају твоју страну приче и да те заштите на најбољи могући начин. Они нису дио Плавог телефона. Нека дјеца (или одрасли) одлуче да контактирају Центар за социјални рад како би помогли себи или својој породици. Ако размишљаш о томе да контактираш Центар за социјални рад можеш то ти да урадиш или можеш да назовеш Плави телефон да сазнаш више о томе како ти они могу помоћи. Ако желиш и Плави телефон може да упути позив Центру за социјални рад у твоје име или анонимно.
КО МОЖЕ ДА ВРШИ ЕМОЦИОНАЛНО ЗЛОСТАВЉАЊЕ?
Емоционално злостављање могу вршити:
- родитељи или старатељи
- браћа и сестре
- други чланови твоје породице или фамилије
- особе твог узраста, пријатељи, другари или другарице из разреда, момак или дјевојка
- особе са којом проводиш дио свог времена, нпр. учитељи, наставници
Некада је тешко препознати да ли те неко емоционално злоставља. Ако мислиш да се над тобом врши емоционално насиље можеш да позовеш Плави телефон.
ДА ЛИ ЈЕ МОЈА КРИВИЦА ШТО СЕ НАДА МНОМ ВРШИ ЕМОЦИОНАЛНО НАСИЉЕ?
НЕ. Нико нема права да те емоционално злоставља. Понекад ће се особа која врши емоционално насиље над тобом потрудити да ти докаже како је то заправо твоја кривица. Тако ће уједно покушати да те спријечи да потражиш помоћ. Ти не треба да трпиш злостављање које се врши над тобом. Особа која те злоставља је та која треба да промијени понашање према теби.
Понекад особе које причају са савјетницима Плавог телефона нису ни свјесни да се над њима заправо врши емоционално насиље и да је то погрешно. То је можда зато што су они навикли на ту врсту понашања и њима то дјелује нормално. Ти заслужујеш да се према теби опходе са поштовањем!