ПРИЈАТЕЉСТВО
Имати пријатеља или пријатељицу је сјајно! Са њима се можеш забављати и смијати, а исто тако можете једно другом пружати подршку у тешким ситуацијама. Међутим, понекад и пријатељства наиђу на кризу и проблеме и може се десити да не знамо шта учинити у таквој ситуацији .
ДОБАР И ЛОШ ПЕРИОД
Бити близак са другим особама је дивно, а нека пријатељства могу да трају читав живот. Потребно је да знаш да неће сваки тренутак вашег дружења бити сјајан, те да ћете у неком тренутку ући у лош период или кризу. Важно је да знаш да је то сасвим нормално, као и у било којим другим везама са другим људима.
ШТА УСТВАРИ ЗНАЧИ ПРИЈАТЕЉСТВО?
У животу ћеш створити различита пријатељства. Са неким пријатељима и пријатељицама ћеш се дружити кратко, а са некима веома дуго. Ипак, они су сви важни јер могу да утичу на тебе позитивно или негативно. Пријатељи се разликују од породице или другара из школе, то је због тога што их бирамо сами. Пријатељи и пријатељице би требало :
- да ти буду подршка
- да причају са тобом када ти треба разговор
- да желе да ти помогну ако су у могућности
- да те не излажу опасним ситуацијама
- да те укључују у своје активности
- да не врше насиље над тобом
- да те поштују као особу без обзира на твоју националност и религију.
ШТА ДА УРАДИШ КАД ТВОЈЕ ПРИЈАТЕЉСТВО НАИЂЕ НА ПРОБЛЕМЕ?
Некад се може десити да се пријатељи и пријатељице разиђу. Обично се брзо помире, али понекад су ствари много озбиљније. Особе које су биле дио твог живота, који су ти били ослонац, сада одједном нису ту.
Ако се нађеш у таквој ситуацији покушај да поразговараш са том особом о томе како се осјећаш. Уколико су је твоји поступци повриједили и ако сте се због тога престали дружити, спреми се на то да треба да се извиниш и да покушаш ствари направити бољим. Уколико та особа и даље не жели да разговара са тобом, покушај да контакт са њом успоставиш преко заједничког пријатеља или пријатељице. Можеш чак да замолиш неког наставника или наставницу од повјерења, да поприча са том особом и да јој објасни како се ти осјећаш. Понекад једноставно треба да прође неко вријеме да се ствари смире. Најважније је да покушате да се вратите на оно што сте некада били. Можда није важно ко је у праву и ко је побиједио, а ко је испао крив. Важно је да међусобно поразговарате о вашим осјећањима и да пронађете заједнички језик. Запитајте се: Да ли ова свађа вриједи више од нашег пријатељства?
НЕМАШ ПРИЈАТЕЉЕ И ОСЈЕЋАШ СЕ УСАМЉЕНО?
Неке особе лакше од других долазе до нових пријатељстава. Међутим постоје и особе које теже стичу пријатељства. Ако си ти таква особа немој да бринеш, то није страшно и није твоја кривица. Ево шта можеш урадити у том случају:
- Укључи се у неке школске секције
Ту ћеш доћи у контакт са својим вршњацима и можда баш ту упознаш новог пријатеља или пријатељицу.
- Волонтирај! Укључи се у неку организацију у свом мјесту и питај их да волонтираш.
Волонтирање доноси многе користи као што су укљученост у заједницу, помагање другима, а исто тако и упознавање других младих људи са којима можеш да оствариш пријатељство.
- Да ли у твом мјесту постоји Дом омладине или сличан клуб?
Добро је да одеш на такво мјесто јер је ту често много особа твог узраста са којима можеш да се дружиш.