Срамота или стид је мучан или неугодан осјећај проузрокован властитом погрешком, повријеђеном чашћу, осјећајем мање вриједности. Можеш се осећати анксиозно, зацрвенити се и помислити да добијаш у том тренутку превише пажње коју не желиш и да сви гледају у тебе. Знај да се сви понекад осјећамо посрамљено.

СУОЧАВАЊЕ СА СРАМОТОМ

Због чега год да се осјећаш неугодно, могло би ти помоћи да се сјетиш да је често сасвим нормално да се тако осјећаш. Можда ти то неће помоћи да се у потпуности ослободиш тог осјећаја, али ће те подсјетити да се сви тако понекад осјећају. Сви ми понекад радимо ствари због којих се осјећамо неугодно или посрамљено и пожелимо да смо неке ствари рекли или урадили другачије, или да их нисмо уопште рекли нити урадили. Просто је немогуће да баш сваки пут урадимо све како треба и како смо жељели.

У КОЈИМ СИТУАЦИЈАМА СЕ МОЖЕМО ОСЈЕЋАТИ ПОСРАМЉЕНО?

Има доста различитих ситуација у којима се можемо осјећати посрамљено:

  • упознавање нових људи,
  • мијењање школе или мјеста становања,
  • не постизање жељених резултата у школи,
  • разговор о личним стварима,
  • промјене на тијелу нпр. током пубертета,
  • разговарање о сексу и сексуалном здрављу или сексуалном идентитету,
  • помисао да ти се не свиђа како изгледаш или мањак самопоуздања,
  • тражење од тебе да радиш оне ствари које не желиш да радиш,
  • вршење притиска на тебе да се понашаш на одређен начин,
  • ако се у нечему теже сналазиш и неко те критикује,
  • ако покушаш да сакријеш шта заиста осјећаш, а неко укаже на то,
  • ако урадиш нешто жбог чега жалиш,
  • ако добијаш потврду за нешто што урадиш, нпр. добијање награде у школи.

КАКО МОЖЕМО ОПИСАТИ ОСЈЕЋАЈ СРАМОТЕ?

Осјећај срама може бити једно изузетно неугодно искуство – можеш се осјећати чудно, глупо, ружно или безвриједно. Можеш пожељети да заплачеш или можеш осјетити мучнину. Такође се можеш довести у стање нервозе или забринутности.

Осјећај срама може бити пролазан осјећај, са којим се лако носиш или преплављујући осјећај са којим се тешко носиш. Понекад изгледа као да тај осјећај неће никада проћи. Важно је да запамтиш да осјећај срама не траје вјечно и да ћеш се лакше изборити са тим уколико што боље разумеш ситуацију у којој се налазиш.

НЕМОЈ ДОЗВОЛИТИ ДА ТЕ ОСЈЕЋАЈ СРАМА СПРИЈЕЧИ ДА ПОТРАЖИШ ПОМОЋ

Када се осјећамо посрамљено због нечега, тај осјећај нас може спријечити да потражимо помоћ. Сасвим је нормално што се бринеш да је то што осећаш “глупо” или “неважно” или да ће се други људи томе смијати, да те неће разумјети. Иако понекад може бити тешко да то подјелиш са неким, веома је важно да знаш да постоје људи који ће те подржати и који ће те схватити озбиљно. Тим Плавог телефона је ту да разговара са тобом о било каквим проблемима, иако се осјећаш посрамљено и неугодно због ствари које су ти се десиле, ми схватамо да је твој проблем важан и ми ћемо га увијек саслушати.

ШТА МОЖЕШ ДА УРАДИШ ДА СЕ ОСЈЕЋАШ БОЉЕ У НЕУГОДНИМ СИТУАЦИЈАМА?

Нашали се.
Ако није нешто веома озбиљно, можеш се нашалити поводом новонастале ситуације и то ће ти помоћи да увидиш да то није нешто око чега требаш да се бринеш. Тако можеш помоћи и другима да увиде смијешну страну тог догађаја. Могло би се чак десити да и други подијеле са тобом своје приче о ситуацијама када су се осјећали посрамљено.

Покушај умирити или потпуно игнорисати ситуацију.
Понекад те ово може спријечити да осјећаш срам. Запамти, ако сматраш да се налазиш у некој неугодној ситуацији, не мора да значи да су и други људи око тебе то примјетили.

Суочи се са властитим потезима и грешкама.
Ако мислиш да је твоје понашање узнемирило неку особу, извини јој се и реци да ти је жао што се то догодило. Такође можеш да размислиш о начинима који ће те спријечити да то поновиш. Можеш увијек да назовеш Плави телефон и попричаш о томе што се догодило.

Попричај са особом којој вјерујеш.
Разговор о томе како се осјећаш често може учинити да се осјећаш боље. Можеш увидјети и то да други људи понекад кажу или ураде нешто због чега се осјећају неугодно. Разговор са пријатељем или одраслом особом којој вјерујеш, може помоћи.

ТРЕБАШ ЛИ ПРИЗНАТИ КАД УЧИНИШ НЕШТО ПОГРЕШНО ЗБОГ ЧЕГА СЕ ОСЈЕЋАШ ЛОШЕ?

Ако учиниш нешто лоше, разговор са неким о томе ти може помоћи да то пребродиш. Самим тим што признајеш свој погрешан потез показује твоју спремност да преузмеш одговорност за своја дјела и да нешто научиш из тога. Размисли о томе како би изгледало да поразговараш са неким о томе, нпр. са пријатељем, родитељима или наставницима.
Увијек можеш позвати Плави телефон. Ми те не осуђујемо и нећемо ти говорити шта да урадиш, ми смо ту да те саслушамо и да ти пружимо подршку.