Породица је мјесто гдје би требало да се осјећамо вољено и заштићено и гдје можемо исказати своје мисли и осјећања без осуђивања. Али, то није увијек тако. У неким породицама се дешава да један родитељ вријеђа, удара, застрашује, малтретира, понижава или контролише другог родитеља. Често се дешава да дијете гледа или слуша насилна понашање и то представља насиље у породици. Насиље у породици је застрашујуће и узнемирујуће за свако дијете.

КАКО ДА ЗНАМ ДА СЕ У МОЈОЈ ПОРОДИЦИ ДЕШАВА НАСИЉЕ?

Уколико један родитељ

• Вријеђа, застрашује, пријети или удара другог родитеља;
• Забрањује му да се виђа са пријатељима или другим члановима породице;
• Не дозвољава му да ради и узима му новац;
• Или га сексуално злоставља онда је ријеч о породичном насиљу.

Када присуствујеш свађама и насиљу између својих родитеља, онда је то и насиље према теби, чак и онда када родитељи нису директно насилни према теби.

КАКО СЕ МОГУ ОСЈЕЋАТИ КАДА СЕ РОДИТЕЉИ СВАЂАЈУ ИЛИ ПОВРЈЕЂУЈУ?

Већина дјеце се осјећа узнемирено када виде или чују родитеље да се свађају. Понекад свађе између родитеља доведу до тога да дјеца заплачу, осјећају болове у стомаку што може отежати њихово спавање или учење. Викање, вријеђање и ударање могу довести до тога да се осјећаш тужно, уплашено или несигурно. Можеш да осјећаш и љутњу, збуњеност, беспомоћност. Такође, можеш се осјећати забринуто да ћеш бити у невољи или да ће се твоја породица распасти уколико кажеш некоме за то што се дешава између твојих родитеља. Али, важно је да знаш да је у реду потражити помоћ када нам је она потребна.

ДА ЛИ ЈЕ МОЈА КРИВИЦА АКО СЕ МОЈИ РОДИТЕЉИ СВАЂАЈУ?

Понекад дјеца могу да осјећају кривицу када се родитељи посвађају, поготово уколико свађа има било какве везе са њима. Можеш да помислиш: ,,Ако промијеним ¬своје понашање или урадим нешто боље, родитељи се више неће свађати“. Али, то и није баш тако. Чак и да промијениш понашање, родитељи ће и даље имати несугласица. Можда око новца, кућних обавеза или нечега другог. Тако да је важно да запамтиш да ти никада ниси крив/а за понашање својих родитеља и да не можеш да утичеш на то како ће се они понашати.

ДА ЛИ МОГУ СПРИЈЕЧИТИ РОДИТЕЉЕ ДА СЕ СВАЂАЈУ?

Нико не може натјерати другу особу да нешто уради или да промјени своје понашање – што значи да ти не можеш спријечити своје родитеље да се свађају уколико они сами то не желе. Али, можеш да потражиш помоћ и подршку или да разговараш са родитељима о томе како се ти осјећаш због њихових свађа и понашања и шта желиш да се промијени. Понекад они нису свјесни да се ти осјећаш узнемирено због њиховог понашања. Али, важно је да сачекаш да се они смире и престану да се свађају како те не би повриједили. Такође, ако сматраш да твоји родитељи неће добро реаговати када им кажеш како се осјећаш, онда би било боље да се обратиш некој другој особи у коју имаш повјерења.

ШТА ДА РАДИМ КАДА РОДИТЕЉИ ПОВРЈЕЂУЈУ ЈЕДНО ДРУГО?

• Једна од ствари коју можеш да урадиш јесте да се склониш на неко сигурно мјесто односно да напустиш просторију у којој се родитељи свађају или повређују једно друго. Немој се мијешати у сукоб како те не би повриједили. У тим тренуцима можеш да се посветиш стварима које ће ти помоћи да се осјећаш боље као што је нпр. слушање музика, цртање, читање и слично.

• Уколико је то могуће, отиђи до комшије, пријатеља или члана породице у кога имаш повјерења. Можеш им се обратити за помоћ и питати их да дођеш до њих уколико ствари код куће измакну контролни и не осјећаш се сигурно. Такође, можеш пронаћи и неко друго мјесто као што је парк, библиотека или игралиште гдје можеш отићи када се осјећаш узнемирено.

• Потражи помоћ и подршку одрасле особе у коју имаш повјерења. То може бити неки члан породице, учитељ, наставник, педагог/психолог у школи или полицајац.

• Такође, путем Плавог телефона можеш анонимно пријавити насиље које се дешава између твојих родитеља. Плави телефон је ту за тебе, радо ћемо те саслушати и помоћи ти да ријешиш проблем који имаш.