Интернет је важан дио наше свакодневнице, служи нам за учење, забаву и дружење, на њему можемо пронаћи многе корисне и занимљиве ствари. Играње игрица, гледање видеозаписа и разговор с пријатељима могу бити јако забавни! Али, с друге стране, интернет може бити и веома опасно мјесто, на њему нам се могу дешавати многе непријатности. Зато је важно да знаш како можеш да се заштитиш док си на интернету.

НЕКИ ОД НАЧИНА КАКО МОЖЕШ ДА СЕ ЗАШТИТИШ:

• ПОШТУЈ БАКИНО ПРАВИЛО – не објављуј фотографије које не желиш да виде твоји родитељи, бака и деда или наставници/учитељи. Једном када ставиш своју фотографију на интернет, она постаје доступна свима. Већина људи је може видјети или преузете и она није више само твоја.

• Немој никоме откривати своје личне податке као што су име и презиме, број телефона или адреса становања. Не треба да дијелиш ни назив школе коју похађаш или информације о родитељима, породици или пријатељима. Постоје особе које имају лоше намјере и које те могу пронаћи и наудити ти.

• Немој никоме откривати своју лозинку на друштвеним мрежама или било којим другим апликацијама, чак ни својим најбољим пријатељима. Твоја лозинка не треба да буде нешто очигледно као што је твоје име или датум рођења. Може се састојати од случајних слова и бројева које је тешко погодити.

• Не одговарај на поруке непознатих људи или чини то опрезно. Разговор са странцима може бити ризичан, било лично или путем интернета. Особа с којом разговараш на друштвеној мрежи може бити опасна и користити лажни идентитет. Никада не можеш са сигурношћу знати ко је с друге стране екрана.

• У реду је да се обратиш некој одраслој особи за помоћ уколико се из било којег разлога осјећаш уплашено, збуњено, тужно или несигурно. Разговарај са њом о томе што ти се догодило.

ЗАШТО ПОСТОЈЕ ЛАЖНИ ПРОФИЛИ?

Поједини људи на друштвеним мрежама праве лажне профиле како би се представљали као твоји вршњаци, а заправо су одрасле особе и имају лоше намјере. Такве особе се:
• претварају да имају исте интересе или проблеме као ти,
• говоре о твојој посебности и упућују ти пуно комплимената,
• питају те да са њима подјелиш своје тајне или личне информације као што су мјесто живљења или школа коју похађаш,
• траже од тебе да никоме не говориш о вашем дописивању.

Овакве особе након што стекну твоје повјерење, могу ти тражити да им шаљеш фотографије или видео снимке непримјерног садржаје или те уцјењивати да ће се повриједити или да ће бити врло узнемирени и тужни уколико им не пошаљеш. Такође, могу ти пријетити да ће твоје послане фотографије или видео записе од раније објавити на интернету или показати твојим родитељима уколико одбијеш да им пошаљеш више. Све ово што смо ти описали назива се груминг.
Овакве особе могу бити веома увјерљиве, претвараће се да су ти пријатељи и заиста ће се потрудити да учиниш оно што желе. Али, важно је да знаш да ово није у реду и да не кривиш себе за то што се дешава. Уколико доживљаваш нешто слично, ВАЖНО је да се обратиш одраслој особи у коју имаш повјерења као што су твоји родитељи, учитељ, психолог или педагог у школи и разговараш са њима о томе што ти се дешава. Такође, Плави телефон је ту за тебе.

ШТА ЈЕ СЕКСТИНГ?

Секстинг подразумијева слање или примање порука, слика или видеа са сексуалним садржајем. За неке људе секстинг је начин за истраживање сексуалности, повјерења, граница и интимности. Међутим, у неким случајевима се секстинг користи за насиље, уцјену и искориштавање. Зато је важно да обратиш пажњу на неколико ствари прије него што одлучиш да пошаљеш своју фотографију или видео.

• Запитај се да ли познајеш особу са којом се упушташ у секстинг, да ли јој вјерујеш, да ли ти је пријатно да са њом разговараш о сексу или радиш нешто сексуално. Особе које упознамо на интернету нису нам увијек пријатељи. Могу се лажно представљати и не можемо бити сигурни да су заиста оно за шта се представљају.

• Може се десити да те друга особа почне уцјењивати садржајем који шаљеш, те да ти тражи још таквог садржаја или новац, а ако ти не урадиш тако, пријети ти да ће садржај да подијели на интернету. Ово се назива сексторжн. Важно је да знаш, да ако се нека особа понаша према теби на овај начин, да је то кажњиво дјело те би било добро да разговараш са својим родитељима и да се обратите полицији у том случају.

• Када једном пошаљеш садржај сексуалног садржаја тешко можеш да контролишеш шта ће се даље дешавати. Чак и фотографије или видеозаписи подијељени путем апликације на којима садржај нестаје након неколико секунди, нису у потпуности приватни (Неко би и даље могао сачувати копију.)

• Важно је да знаш да не мораш да урадиш ништа што не желиш и што ти није угодно. У реду је да кажеш НЕ.