Вршњачко насиље се може десити било коме, у било ком узрасту. Нико нема право да те поврјеђује нити да чини да се осјећаш непријатно. Уколико те друге особе малтретирају, позови Плави телефон и потражи савјет…

ШТА ЈЕ ВРШЊАЧКО НАСИЉЕ?

Вршњачко насиље може да обухвата пуно различитих ствари, а млади људи су ту врсту малтретирања описали као:

  • називање погрдним именима
  • понижавање
  • задиркивање
  • гурање или издвајање
  • одузимање новца и осталих ствари које посједујеш
  • ширење гласина о теби
  • игнорисање и злостављање
  • ударање, шутање или физичко поврјеђивање
  • пријетње или застрашивање

Ове ствари могу да ти се десе у школи, код куће или било гдје друго, такође могу да се дешавају путем интернета или социјалних мрежа. Малтретирање такође може да буде дио осталих начина злостављања, укључујући занемаривање, емоционално, физичко и сексуално злостављање.

ИЗГРАЂИВАЊЕ САМОПОУЗДАЊА

Искуства која укључују малтретирање могу да пољуљају свачије самопоуздање. Само једна увреда може на дуже вријеме да остане дио тебе. Понекад чак можеш и да почнеш вјеровати да су те увреде тачне, иако нису. Нико не заслужује да буде жртва малтретирања и није твоја кривица то што се дешава. То може да се деси било коме.

 ЗАШТО МЕ МАЛТРЕТИРАЈУ?

Људи малтретирају друге из разних разлога, а понекад и без неког посебног разлога. Понекад, они који малтретирају, увиде нешто због чега се неко истиче и онда то користе како би повриједили ту особу. То може бити твој изглед, оно што волиш да радиш или стил твог облачења. Све особе се међусобно разликују и те разлике нас управо чине особама какве јесмо. Уколико те малтретирају, можда понекад и помислиш да је то твоја кривица, али није!

 МАЛТРЕТИРАЈУ МЕ, ШТА МОГУ ДА УРАДИМ ПО ТОМ ПИТАЊУ?

Реци пријатељима
Твоји пријатељи ти могу пружити подршку, чак и онда када се не осјећаш спремно да им све испричаш о томе. Могу ти помоћи да скренеш мисли с тога и могу те подржати онда када одлучиш да то кажеш некој одраслој особи којој вјерујеш. Можете се договорити да они буду ти који ће позвати некога од одраслих или полицију када малтретирање почне. Реци свом родитељу или старатељу Они би требало да буду уз тебе, чак и онда када се не осјећаш спремно да у то упутиш наставнике или професоре.

Реци наставницима или професорима
Наставници у твојој школи имају обавезу да се брину о теби. Имаш право да се осјећаш сигурно у школи. Можеш да се обратиш разредном старјешини, да кажеш шта ти се догађа и да тражиш заштиту и подршку. Уколико не добијеш разумијевања, обрати се психологу или педагогици у школи. Они су тамо да би ти пружили подршку и помоћ. Можеш се обратити и било коме другом од наставника или професора којима вјерујеш. Важно је да не одустанеш. Ако једна одрасла особа не одреагује како би требало или како очекујеш на оно што јој кажеш, потражи помоћ од друге особе.

Контактирај Плави телефон
Можеш бесплатно да назовеш Плави телефон на број 080 05 03 05, сваким радним даном од 9 до 17 часова или да пошаљеш маил путем wеб странице. Наши савјетници су овдје да те саслушају и да ти помогну да заједно са њима пронађеш начине како би се малтретирање могло зауставити. Путем Плавог телефона можеш да пријавиш малтретирање и да при томе не кажеш своје име нити своје податке.

Враћај се кући уз нечију пратњу
Ако се малтретирање дешава на путу до куће може дјеловати да је то веома тешко избјећи. Могло бити од помоћи да се враћаш кући са неким, промијениш пут којим обично идеш или да неко дође по тебе.

Немој да узвраћаш
Можеш да упаднеш у невољу или да се повриједиш уколико узвратиш људима који су укључени у малтретирање. Није срамота неузвратити.

Немој одговарати на пријетеће поруке
Одговарање на пријетеће поруке може да учини малтретирање још горим и може те на крају још више узнемирити. Добра је идеја да сачуваш те поруке и покажеш их некоме од наставника, родитеља и старатеља или некој другој одраслој особи.

Блокирај оног ко те узнемирава и малтретира
Неки телефони имају опцију блокирања бројева. Такође, на већини друштвених мрежа можеш да блокираш, обришеш или уклониш из пријатеља друге кориснике. Спријечити их да те контактирају би могло да помогне да се осјећаш мање узнемирено и забринуто.

 ШТА МОГУ ДА УЧИНИМ КАДА МАЛТРЕТИРАЈУ НЕКОГА ОД МОЈИХ ПРИЈАТЕЉА?

Буди ту за пријатеље
Твој пријатељ или пријатељица можда некад неће хтјети да причају о томе шта им се дешава, али веома је важно да тој особи даш до знања да си ту за њу и да ћеш је саслушати када буде спремна говорити о томе.

Помози да скрене мисли с тога
Дружење, шетња, гледање филма или играње игрица заједно су добри начини да на кратко скренеш нечије мисли с њихових проблема и помогнеш да се опусти.

Подржи своју пријатељицу како би јој помогао да проговори о малтретирању
Отворити се одраслој особи о својим проблемима може понекад да дјелује страшно иако би одрасла особа могла да буде јака подршка и да помогне у решавању те ситуације. Сјајан начин да подржиш пријатељицу, уколико се осјећа узнемирено, је да будеш са њом док разговара са неком одраслом особом.

Помози пријатељу да буде сигуран у школи
Боравак у групи је добар начин да спријечиш малтретирање за вријеме одмора. Такође, можеш да охрабриш пријатеља да поразговара са наставником/професором о томе шта се дешава.

Враћај се кући са пријатељем или сједи са њим у аутобусу
Може да буде тешко избјећи особе које су уплетене у малтретирање када се враћаш кући или идеш у школу. Ићи заједно са пријатељем или сједити у групи у аутобусу може помоци да се спријечи малтретирање.

Назови Плави телефон и реци шта се дешава
Можеш да назовеш Плави телефон ако те нешто брине, чак и онда када си забринут око нечега што се дешава некој другој особи. Преко Плавог телефона можеш да пријавиш малтретирање и да не кажеш своје име нити своје личне податке. Ако се насиље над другарицом дешава нпр. у школи, на овај начин би надлежни у школи могли сазнати замалтретирање што би требало да доведе до тога да се предузму кораци како би се то спријечило. Ако не дође до тога, назови поново Плави телефон како бисмо заједно нашли друге начине.

Реци пријатељу за Плави телефон
Увјери се да твој пријатељ зна да може да назове Плави телефон. Ми смо овдје да помогнемо.

 КО СВЕ МОЖЕ БИТИ ОНАЈ КОЈИ МАЛТРЕТИРА ДРУГЕ?

Људи малтретирају друге из разних разлога, а понекад и без неког посебног разлога. Понекад, они који малтретирају, увиде нешто због чега се неко истиче и онда то користе како би повриједили ту особу. То може бити твој изглед, оно што волиш да радиш или стил твог облачења. Све особе се међусобно разликују и те разлике нас управо чине особама какве јесмо. Уколико те малтретирају, можда понекад и помислиш да је то твоја кривица, али није!

 РАЗЛИЧИТЕ ВРСТЕ МАЛТРЕТИРАЊА…

Хомофобично
То је када неко малтретира другу особу зато што су другачије сексуалне оријентације (ако се дјевојчицама свиђају дјевојчице и дјечацима дјечаци). То може да укључи говорење да је неко “педер” или кориштење ријечи попут “педер” као увреду.

Расистичко
Другачије поступање према људима због расе, боје коже, мјеста одакле су или због онога у шта вјерују. Укључује кориштење увредљивих ријечи које описују расу како би малтретирали људе.

Усљед предрасуда према одређеним мањинама
На нашим просторима често задиркују и вријеђају Роме говорећи им да су „цигани“. „Циганин“ значи „прљав“, те сваки пут када некоме кажемо да је „циган“ у ствари га карактеришемо као да је само то, што је јако ружно и погрешно и може бити дио малтретирања. Многи људи ово не знају, али сада када ти знаш можеш да и другима кажеш како се то не би догађало. Свако има право да према културним обиљежјима своје нације поступа са поштовањем и уважавањем.

Сексистичко
Односи се на другачије поступање према људима само зато што су мушкарац или жена. На примјер, мишљење да су дјечаци бољи од дјевојчица или да су дјевојчице уредније од дјечака и слично.

Усљед предрасуда према људима који имају инвалидитет
Подразумијева малтретирање људи кроз другачије поступање с њима уколико имају неки инвалидитет или кориштење увредљивог језика како би описали људе који имају неки инвалидитет.

Усљед предрасуда према људима због њиховог изгледа
Малтретирање некога само зато што изгледа другачије од онога како већина можда изгледа, на примјер ако има риђу косу, ако је пуније или мршавије грађе или носи наочаре.

Класно
То је када људи одлуче да малтретирају некога јер сматрају да је из неке друштвене класе. На примјер, називање некога снобом или да је „биједа“ може да буде класно малтретирање.

 МОЈ НАСТАВНИК МЕ МАЛТРЕТИРА, ШТА МОГУ ДА УЧИНИМ?

Твоји наставници имају дужност да се брину о теби. Ако се они или било која одрасла особа која ради у школи лоше односи према теби, то није у реду. Твоје право је да други не смију да те вријеђају, да те називају погрдним именима или да те неправедно кажњавају. Поразговарај са неким другим наставником којем вјерујеш и реци му шта се дешава. Запамти, ако немаш наставника којем вјерујеш, увијек можеш да назовеш Плави телефон